O mně


Lady_Business-FB_01

 

děkují Vám za to, že jste si všimli eBooku „Miliónové rady“.

Ať jste muž nebo žena, potěší mne, jestli Vám pomůže ušetřit energii a čas, omezí plýtvání Vašim talentem na nevhodné strategie a aktivity, napoví nová řešení nebo prostě osvěží zásady etiky v podnikání a pomůže k vybudování Vaší vlastní prosperující značky.

Několik řádků o mně. Možná Vás napadlo „Kdo to vlastně je?“ A máte pravdu. V současné době se objevilo tolik expertů, odborníků a guru, že místy je velmi složité pochopit, kde je pravda a kde s Vámi pouze manipulují.

Pojďme se tedy seznámit.

Jmenuji se Irina Jurčíková. Vystudovala jsem ekonomiku a organizaci průmyslu. Svoji kariéru jsem zahájila jako účetní v RaJi. Nebyl to však žádný ráj, ale státní podnik Restaurace a jídelny :-). Pokračovala jsem na revizním oddělení finančního odboru Okresního národního výboru v Opavě. Práce byla spojena s častým cestováním v rámci okresu a jednáním na místních národních výborech.

Manžel pracoval jako palubní důstojník na československých obchodních lodích. Neviděli jsme se cele věky. Jedno z jeho nalodění trvalo dokonce déle než 13 měsíců. Za socializmu se nám narodily dvě dcery. Jak vyrůstaly, považovaly příjezd tatínka za větší svátek než vánoce.

Po revoluci v r. 1989 se začala divokým tempem rozvíjet privátní podnikatelská sféra. Nesmírně mne přitahovala dynamika jejího vývoje, ale přestup do této oblasti pro mne znamenal opustit vybudovanou pozici ve státní instituci, skočit rovnýma nohama na spodní stupínek v privátní sféře a začít budovat kariéru od nuly.

Po nedlouhém váhání jsem tento krok nakonec udělala. Získala jsem asistentskou pozici v opavském výrobním podniku, tempo jehož rozvoje nastartoval zahraniční manažer, který tehdy obsadil pozici generálního ředitele. Znalost jazyků a schopnost jednat s množstvím lidí současně, kterou jsem si přinesla z národního výboru, mi umožnila propracovat se z asistentské pozice na pozici manažera pro mezinárodní obchod. Mezinárodní obchod byl tehdy v plénkách a já jsem se musela učit za pochodu a na vlastních chybách. Naštěstí v podniku, kde jsem pracovala, vládla atmosféra všeobecného nadšení ze změn, které nastartoval nový „generál“ a všichni jsme si navzájem pomáhali, abychom „svůj podnik postavili na nohy“.

Turbulentní změny v tehdejší ekonomice a v managementu mnoha podniků, zejména v okresních městech, způsobily, že během deseti let jsem změnila několik organizací a poznala jsem množství skvělých lidí, na které si stále vzpomínám. Aktivně jsem se podílela na změnách a tak jsem se dostala k řízení projektů.

Ve snaze doplnit své vzdělání jsem vystudovala kurz mezinárodní MBA pro pracovníky exekutivy na prestižní americké škole a začala jsem se plně věnovat řízení projektů doma i v zahraničí. Školné bylo vysoké. Prodali jsme auto a po ukončení školy mi zůstalo několik neuhrazených splátek, které jsem musela postupně splácet. Několik let to vypadalo, že vysoká kvalifikace mi přinese kontrakty doživotně. Jako zaměstnanec nebo OSVČ jsem pracovala pro celou řadu nadnárodních korporátních společností z oblastí financí, telekomunikace, potravinářského, farmaceutického průmyslu.

Ekonomická krize však utlumila aktivní rozvoj mnoha organizací, některé projekty doslova „utnula v rozletu“. Bylo to zrovna v době, kdy jsme s manželem koupili vytoužený byt (zcela vybydlený) a vzali jsme hypotéku na jeho rekonstrukci. Ve stejné době to šlehlo i po manželovi. Námořní doprava významně omezila své kapacity a tím se snížila poptávka také po jeho kvalifikaci námořního kapitána. Oba jsme ve stejný okamžik přišli o své kontrakty.

Mnozí z vás, kteří teď tyto řádky čtou, jste prošli stejnou zkušeností v různých životních obdobích, a proto dokážete pochopit celou hloubku zoufalství, do kterého jsem tehdy upadla. Na jedné straně život z úspor, na druhé neúprosná banka, vysoké hypotéční splátky a hrozba exekuce.

Nedostatek pracovních příležitostí mne přivedl k rozhodnutí začít pracovat na svém vlastním projektu. Právě v té době jsem pro sebe objevila infopodnikání a rozhodla jsem se, že můj nový start bude právě v této oblasti. Bylo to riziko. Vzdělání v nové oblasti vyžádalo a vyžaduje další výdaje, ale potenciál infopodnikání je nesmírně rozsáhlý a poskytuje mnoho možnosti najít v něm své místo.

Byl to další v řadě start od nuly. Každý začátek je těžký a místy jsem si připadala, jako že snažím roztlačit lokomotivu. Bylo nutno nejdříve vymyslet koncept svého podnikání (profesionální úchylka projektového manažera J) a pak se naučit a „za pochodu“ zvládnout spoustu drobností.

Studovala jsem praktiky dnes již významných českých i zahraničních infopodnikatelů. Všichni začínali v tísnivých životních podmínkách, s minimem prostředků. Všechny start-upy jsou si velmi podobné. Každý z nich si musel uvědomit, v čem je výjimečný, začít se svými výjimečnými znalostmi dělit a zároveň pracovat na jejich prohloubení.

Mnoho jsem se od nich naučila. Nejdůležitější, co jsem si odnesla, že expertní znalosti žádného z nich nemohu používat naslepo. Zdaleka ne vždy to, co funguje „tam“ je možno uplatnit také u nás. Nakonec jsem se rozhodla, že od expertů vezmu jen to, u čehož jsem se osobně přesvědčila, že funguje. K tomu postupně přidávám vlastní zkušenosti a znovu a znovu zjišťuji, že větší důvěry požívá ne ten, kdo bezmyšlenkovitě „papouškuje“ názory odborníků, ale ten, kdo je filtruje a v praxi používá jen to, co se hodí zde.

Poté, co jsem založila blog, jsem byla stále nespokojena s pomalým vývojem infopodnikatelského prostředí a s jeho roztříštěnosti. Několik velkých infovelryb obsadili trh, ale malí začátečníci v nejtěžším období vývoje zůstali odkázáni sami na sebe. Napadlo mne, že společným úsilím bychom si mohli navzájem pomoci. Organizovala jsem první vzájemnou prezentaci českých a slovenských infopodnikatelů, při níž si účastníci vzájemně pomohli k rozšíření databází kontaktů. Akce se zalíbila a byla již několikrát zopakována. Plánují další její kola.

Jestli i Vy patříte k začínajícím infopodnikatelům, můžete se přihlásit k účasti na vzájemné prezentaci. Napište mi a já Vám sdělím podmínky.

Mám v plánu také další projekty, které budu postupně zahajovat a realizovat.

V životě prožíváme množství drobných a několik významných start-upů. K významným se řádí začátky „od nuly“. Jsou to naše příležitosti. Stačí si jen všimnout.

Jsem ráda příležitosti se s Vámi seznámit. Mám velké plány a budu dělat všechno pro to, abyste se se mnou nenudili.

Pište mi na adresu info@irinajurcikova.cz. Určitě Vám odpovím. A ještě lépe, pište své poznatky a připomínky do komentářů v článcích. Velmi často se lidé zajímají o stejné věci. Bude to příležitost rozpoutat diskuzi, která bude zajímavou i pro mnoho dalších čtenářek a čtenářů.

 

S úctou

 

Irina Jurčíková

LadyByznys