Jakou doménu vybrat pro svůj web


V jednom z minulých článků jsme se učili, jak najít tučnou a výživnou oblast pro infopodnikání. Poté jsme rozebírali důvody proč mít svůj blog na privátní doméně. Podnikání na internetu je ale závislé i na dalších faktorech. Dnes bych chtěla prodloužit tento cyklus článků o budování webu.

 

Na řadě je volba domény, neboli adresy našeho blogu ve vesmírné síti, jinými slovy vybíráme jeho správný název. Dále proto budeme zkoumat
JAKOU DOMÉNU VYBRAT PRO SVŮJ WEB

Začněme základními pojmy. Při práci s internetem se budete nejčastěji setkávat s pojmy web, webové stránky, blog.

Web. Tento pojem je možno chápat dvojím způsobem. Za obecným názvem web se skrývá World Wide Web (zkrátka WWW nebo také W3) pojem, který slouží pro označení vesmírné sítě (znázorňuje se jako pavučina).  Vesmírná pavučina se skládá ze stovek miliónů web-serverů. Tyto web-servery slouží k tomu, abychom na nich mohli fyzicky umístit (hostovat) a provozovat webové stránky. K prohlížení webových stránek slouží webové prohlížeče (např. Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari, Opera, Maxton a další). K tomu, abyste na webu našli stránky s požadovaným obsahem, slouží internetové vyhledávače. Nejznámější vyhledávače jsou Google, AltaVista, Yahoo, Bing, Ask. V Čechách známe Seznam, Centrum, Atlas.

Další výklad slova web, který se běžně používá, je označení pro internet. Když řeknu „kouknu na web, najdu to na webu“ znamená to „kouknu na internet, najdu to na internetu“. Hovorově se slovo web někdy použije pro označení nějaké internetové stránky, například „zveřejnil to na svém webu, najdeš to na jejím webu“.

Při podnikání na internetu se s prvním výkladem prakticky nesetkáte.  Soustřeďme se tedy na druhý význam. Uvedu-li, že „prodloužím cyklus článků o budování webu“, nemám na mysli vesmírnou pavučinu, ale konkrétní internetové stránky, které někdo provozuje, tedy váš nebo svůj web.

Webové stránky – synonymum internetových stránek. Každá z těchto stránek má ve vesmírné síti svoji adresu. Znáte-li adresu, stačí ji naťukat do adresního řádku prohlížeče. Naťukáte-li ji bez chyb, otevře se vám právě hledaná stránka. Váš web se skládá z webových stránek. Vkládáním dalšího obsahu přidáváte stránky a budujete svůj web.

Všechno, co na webu vidíme, je prezentováno prostřednictvím webových stránek. Může to být internetový portál, produktová stránka, zážitková stránka, mikrostránka, blog apod.

Blog – webové stránky, obsahují příspěvky obvykle jednoho autora, ačkoliv jsou i blogy, do nichž přispívá více autorů. Při svém vzniku to byly spíše online deníky. Několikaletý vývoj proměnil blogy v plnohodnotné a samostatné weby. Autor blogu je blogger nebo také bloger.

Takže neuděláte chybu, když o svém blogu budete mluvit jako o svých internetových stránkách nebo o svém webu.

Plynule jsme se dostali k výběru domény. V první řadě si pojďme vysvětlit, co je to doména. Je to sada symbolů, které vkládáme do adresního řádku, když chceme otevřít svůj blog nebo jinou stránku.

Doména (doménové jméno) je vždy unikátní. Doménové jméno je název blogu, čili to, co odlišuje váš blog od miliónů jiných a podle čeho jej možno v síti najít. Je to podobné jako s naší domovní adresou. Najít člověka a doručit mu poštu je možno pouze tehdy, když známe jeho adresu. Zásilka, která přijde na chybnou adresu je nedoručitelná a je vrácena odesílateli.

Volba domény

Dobrá zpráva je, že doménu si můžeme vybrat. Jak jistě cítíte, možnosti výběru nejsou neomezené, mnoho domén je již obsazeno, avšak ještě stále je moře adres, z nichž je možno vybírat.

Zaprvé, nalaďte se na to, že doménu registrujete navždy, tj. vybíráte si platformu, kterou budete rozvíjet, ale nebudete její název měnit. Vyplatí se to z několika důvodů, jimž se budu hned věnovat. Doménu lze sice změnit „kdykoliv vás to napadne“, ale raději si tyto myšlenky nechte zajít. Mluvím z vlastní zkušenosti. Zrovna teď jsem změnila doménové jméno a musela jsem nechat přemigrovat na novou doménu www.ladybyznys.cz vše, co bylo na původní doméně www.irinajurcikova.cz. Není to tím, že by se mi přestala líbit původní doména, ale kvůli tomu, že došlo ke změně strategických záměrů.

Migrace obsahu webu na jinou doménu je velice pracná záležitost, která vyžaduje určitou úroveň odbornosti.

Další důvod, který je mnohem závažnější než ten první, je to, že s věkem doména zraje a nabírá na autoritě. Zvyšuje se její hodnocení ve vyhledávacích systémech. Pro podnikání na internetu je to zcela zásadní záležitost. Doména, kterou jste koupili před několika lety, i když jste na ní nic nepublikovali, má mnohem větší váhu než ta, již jste zaregistrovali včera. Připravte se tedy na to, že po přenesení na novou doménu váš web začíná znovu od nuly! A proto, jestli vás toto nepříjemné rozhodnutí čeká, a ze závažných důvodů budete muset své stránky stěhovat, neodkládejte to. S každým dnem vaše stará doména bude nabírat na autoritě a vy budete přicházet stále o více. Čím dříve tedy „tuto žábu sníte“, tím dříve začnete budovat novou budoucnost na nové doméně.

Obecné zásady, které platí při volbě názvu blogu, neboli doménového jména jsou:

  • název blogu by měl být tématický. Já osobně se cítím komfortněji, když otevírám stránku a předem tuším, co na ní najdu
  • vybraná doména musí být volná
  • název musí být jednoduchý a dobře zapamatovatelný a MUSÍ SE VÁM LÍBIT!!!

Po přečtení tohoto článku jste už schopni najít pro svůj blog několik volných domén a seřadit je dle míry atraktivnosti, kterou pro vás představují. Přemýšlejte nad nimi a zvažujte alternativy. Po nějaké době se přistihnete, že jedné z nich dáváte přednost. Znamená to jediné. Že jste našli svého favorita.

V dalším článku se budeme podrobněji věnovat zásadám, které je nutno dodržet při volbě názvu blogu a rozebereme úskalí, která mohou některé názvy v sobě tajit.

Do příště! Mějte se dobře a napište do komentářů své dotazy :-). Všem odpovím.