15 tipů pro lepší a kvalitnější život


hot air balloons inflating

15 tipů pro lepší a kvalitnější život

Lepší život jako cíl? Aby se váš život zlepšil, je nutno něco podniknout a vnést do něj některé změny. Nakonec, být právem pyšná na prožitý život je víc než dost pro pocit spokojenosti.

Níže uváděná doporučení jsou natolik jasná a samozřejmá, že se možná budete divit, jak to, že jste na to nepřišla sama.

Ačkoliv jsou tyto rady „jasné a samozřejmé“, mnozí na ně zapomínají nebo je dokonce ignorují. Tyto jednoduché rady jsou dostatečně efektivní na to, aby vyvolaly malé nebo i velké změny, které mohou vážně ovlivnit váš život.

15 tipů pro lepší a kvalitnější život

„Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít pořád strach, že nějakou uděláte.“

Elbert Hubbard

 1. Rozhodněte se, jak chcete se svým životem naložit.

  To je snad nejdůležitější doporučení. Čeho chcete v životě dosáhnout? Chcete finanční stabilitu? Šťastnou rodinu? Chcete rodinný dům nebo sportovní auto? Ať jsou vaše snahy jakékoliv, je bezpodmínečně nutno znát čeho chcete dosáhnout. Dlouhodobé cíle dávají vašemu životu směr a smysl a poskytují mu skvělý impuls pro cílevědomé úsilí. Znáte svůj cíl?

 2. Poznávejte neznámé věci.

  Přiznejte si, že vaše znalosti jsou neúplné. Toto přiznání vás přiměje získávat nové informace. S takovým předsevzetím najednou zjistíte, jak rostete s každým dalším dnem.

 3. Dejte svůj dům do pořádku

  Čistý příbytek usnadňuje život. Zjistíte například, že po těžkém pracovním dni se cítíte doma uvolněněji.

 4. Udělejte pořádek v hlavě

  Poté, co uděláte pořádek v domě, budete chtít udělat to stejné i ve vlastní hlavě. To znamená, že se budete muset se naučit zaměřovat se na důležitější věci a odsouvat méně důležité. Až to provedete, zjistíte, že jste odolnější proti úzkostlivým myšlenkám.
  dreamstimefree_269702

 5. Podělte se láskou s jinými

  Nabídněte svoji pomoc neziskové organizaci, zorganizujte brigádu pro úklid prostranství kolem domu, přispějte k zušlechtění prostoru, kde si společně hrají děti z okolí.
  To je jeden z mnoha způsobů, jak udělat něco užitečného pro ostatní, pro svoji komunitu, ale také pro sebe. Pomoc jiným přináší pocit uspokojení a splněného závazku, a to vydá za hodně.

 6. Když obracíte pohled do minulosti, vzpomínejte na hezké zážitky

  Můžete samozřejmě vzpomenout i na nepříjemné věci, ale pouze jako na motivaci pro postup dopředu.
  Vzpomínejte na své hezké skutky nehledě na to, jak obyčejné a nedůležité se zdají být. Může to být odklízení rozbité láhve nebo pomoc nevidomému přejít ulici. I zdánlivě bezvýznamné dobré skutky se počítají ve váš prospěch.

 7. Nesnažte se udělat všechno najednou

  V současné době je život neklidný, práce a osobní život se úzce prolínají. Můžete si myslet, že stihnete více, jestli se budete zabývat mnohá věcmi najednou. Ve skutečnosti ne vždy je to efektivní. Vždy se raději soustřeďte na jednu věc a doveďte ji do konce. Pamatujte si, že sníst slona je možno pouze po kouscích.

  Strawberries n Cream 1

 8. Odměňujte se

  Jestli jste dnes něčeho dosáhly, dejte si odměnu. Odměna nemusí být drahá. Zdaleka ne vždy je lepší život závislý na množství peněz. Krásným zážitkem může být hrníček kávy v útulné kavárně. Nakonec hodnota odměny není v její ceně, ale v emocích, které vám poskytuje.

 9. Snažte se dnešní den udělat lepší než včerejší

  Jestli včera jste pomohli dítěti s přechodem ulice, dnes se pokuste zastat člověka, kterému se děje křivda. Odměnou vám bude zjištění, že čím více dobra kolem sebe rozdáváte, tím víc se ho k vám vrací.

 10. Ale všeho s mírou!

  Nezapomínejte, že hlavní cíl – jste vy sama. Pomoc jiným prospívá vašemu osobnímu růstu, ale jestli pomoc a uspokojování ostatních, vás tíží a omezuje, je čas zpomalit. Pamatujte si, že všem se nezavděčíte.

 11. Buďte odvážná, nebojte se riskovat

  To je neoddělitelná součást života. Ano, občas je nutno opustit svoji zónu komfortu. To rozšiřuje vaše obzory, obohacuje vás a dělá vás vnímavější. Považujte to za způsob otevřít se novým možnostem.

 12. Udělejte to, po čem dlouho toužíte

  Jestli už dlouho přemýšlíte nad něčím, co byste ráda udělala (třeba to je nové hobby), ale stále jste neměla na to čas kvůli práci nebo domácím povinnostem, najděte ten čas právě teď. Právě teď ho přeorganizujte a udělejte plán. To vám umožní skvěle se odpoutat od okolního mumraje.

 13. Najděte si zdroj inspirace.

  Inspirace je nutná pro pokračování toho, co jste už začala. Bez toho vaše motivace vyschne a vy se znova octnete tam, kde jste začínala.
  Někdo čerpá inspiraci v Bibli, jiný od hrdinů románů nebo z filmů. Jsou i lidé, kteří se inspirují hrdiny vědecko-fantastických příběhů.

 14. Jestli stále nevidíte zlepšení, není vyloučené, že potřebujete pomoc odjinud

  Může to být pomoc profesionála nebo vstup do klubu lidí se stejnými problémy. To vám umožní spojit se s těmi, kdo z vlastní zkušenosti ví, čím právě procházíte.

 15. Neutrácejte peníze bez rozmyslu

  Nemá smysl kupovat nepotřebné věci jen kvůli příjemnému pocitu v okamžiku jejich nákupu. Máte-li „cukání“ koupit nějakou věc v mimořádné slevě, zastavte se a zvažte, co s ní pak budete dělat. Skutečně se na chvíli zastavte a představte si, kam budete chodit v tom levném tričku, které právě držíte v ruce, a jichž máte ve skříni už čtyři.
  Jen tak dokážete se ubránit hromadění nepotřebných krámů a haraburdí. Mimo jiné příjemné pocity z nerozvážných nákupů velmi rychle vyprchají a dají prostor nespokojenosti a zklamání.

Máte další osvědčené tipy na lepší a kvalitnější život? Podělte se s nimi v komentářích.

 

Leave a comment